ساماندهی تولیدکنندگان و بهره برداران بخش کشاورزی نقش مهمی در توسعه کشاورزی ایفا می کند.

منوی اصلی
نقشه
سامانه ثبت شکایات مردمیسامانه خرید و فروش نهاده های کشاورزیساتراپسامانه نهاده پخش(نپ)سامانه stos
اوقات شرعی
True
آب و هوا
نظر خواهي
1396/7/18 سه‌شنبه

سیلوی علوفه با ظرفیت 10 هزار تن برای شهرستان ایوان ایجاد می‌شود

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: سیلوی علوفه با ظرفیت 10 هزار تن برای شهرستان ایوان ایجاد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی استان ایلام همایون کریمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: در کشور ما از گذشتۀ دور، یکی از عوامل تمدن سازی ایلام، کشاورزی بوده است، به لحاظ شرایط اقلیمی و آب و هوایی، شرایط جغرافیایی، منابع طبیعی غنی و ذخایر ژنتیکی در حوزه دام، جنگل و معدن، کشاوری در استان از پتانسیل مناسبی برخوردار بوده است.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: با توجه به افزایش جمعیت و نیز تغییر در سلایق و خواسته‌های مردم، رویکرد بخش کشاورزی باید مبتنی بر توسعه باشد و نمی‌توان با کشاورزی سنتی، نیازهای جامعه امروز و آیندگان را برطرف کرد.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم، یکی از بخش‌هایی که هم در رابطه با اقتصاد مقاومتی و هم با نگاه توسعه‌ای، عملکرد مناسبی داشت، کشاورزی با رشد بالای هفت درصد بود.

این مسؤول اضافه کرد: دهۀ شصت که همزمان با آغاز جنگ بود، به دلیل اتخاذ سیاست­‌های متناسب با جنگ همچون توزیع کوپن و ارزاق عمومی، عصر طلایی تعاون روستایی محسوب می‌شود؛ در این دهه، تعاون روستایی ضمن انجام نیازهای دولت، با بدنه اجتماعی ارتباط داشت.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: اما از دهه 70 به بعد که بحث برنامه‌های توسعه توسط دولت‌ها شروع شد، فاصله تعاون روستایی با آرمان‌هایش زیاد شد؛ چراکه تعاون روستایی متناسب با اقتصاد پیش بینی شده و برنامه‌های توسعه‌ای حرکت نکرد و بین بدنه اجتماعی و ساختاری که بنا بود فعالیت کند، فاصله ایجاد شد. در 10 سال گذشته، برنامه‌های جدید و اصلاح ساختارها در تعاون روستایی شروع شد.

وی ادامه داد: تعاون روستایی به دلیل لزوم ایجاد ساختار مناسب برای فعالیت‌های توسعه پایدار در بخش کشاورزی باید ساختار سازی کند.

کریمی تصریح کرد: مهمترین وظیفه تعاون روستایی، بسترسازی برای ایجاد و توسعه کمی و کیفی تعاونی‌ها است. مهمترین رسالت این است که بر اساس برنامه‌های توسعه‌ای پیش‌بینی شده، ساختارهایی ایجاد و از آنان حمایت شود تا کشاوران و مولدان بخش کشاورزی ساماندهی شوند.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: یکی دیگر از وظایف تعاون روستایی، توسعه بازرگانی، بازاریابی و خدمات روستایی در روستاها است. تولید بدون بازار، باعث ضرر و زیان تولیدکننده است و تولید موفق باید همراه با تقاضا و سفارش بازار باشد.

وی ادامه داد: در استان ایلام 32 تعاونی روستایی، 22 تعاونی تولید و 6 اتحادیه تعاون روستایی فعالیت می‌کنند، در تعاون روستایی تنها به تولید توجه نمی‌شود، بلکه قبل و پس از تولید نیز مدنظر است؛ قبل از تولید اقداماتی همچون برنامه‌های ترویجی - آموزشی، تأمین نهال ها، مطالعات بازاریابی و بازارسنجی انجام می‌شود تا فرایند تولید هدایت گری شود و بعد از تولید، فعالیت بازارگانی و بازاریابی انجام می‌شود.

این مسؤول اضافه کرد: در یک سال و نیم گذشته، برای ایجاد 51 تعاونی تولید و 10 شرکت سهامی زراعی برنامه ریزی شده است که تاکنون 17 تعاونی تولید ثبت شده، 15 شرکت آماده ثبت است و 19 شرکت نیز عضوگیری و امکان سنجی آنها انجام شده که مجموعاً 51 شرکت تولیدی برنامه ریزی شده را تشکیل می دهند؛در شرکت های سهامی زراعی نیز یک شرکت آماده  ثبت و 9 مورد در دست اجرا (با همکاری سازمان جهاد کشاورزی) است.

کریمی تصریح کرد: 17 شرکت تعاونی ثبت شده بیشتر در سه حوزه در حال فعالیت هستند: حوزه اول، اراضی طرح هجرت رهبری در حوزه خوزستان و ایلام بوده که سهم ایلام 50 هزار هکتار در دهلران است؛ حوزه دوم، سامانه رودخانه های مرزی با حدود 15 هزار و 150 هکتار و 50 هزار هکتار در حوزه کرخه است؛ حوزه سوم نیز سامانه گرمسیری با حدود 18 هزار و 600 هکتار است.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: مجموعا 83 هزار و 750 هکتار در چند سال آینده به وسعت اراضی آبی اضافه می‌شود؛ در حال حاضر 82 هزار هکتار اراضی آبی داریم که با اضافه شدن آنچه طبق برنامه پیش بینی شده، اراضی آبی استان دو برابر می‌شود.

وی ادامه داد: محدودیت­‌هایی در بحث زیرساخت­‌ها وجود دارد، در استان 37 انبار با ظرفیت 38 هزار تن وجود دارد، درحالی که حداقل امسال  220 هزار تن گندم برداشت شده که حدود 60 درصد آن توسط تعاون روستایی خریداری شد؛ همچنین در استان 28 خرید مرکز گندم، 7 مرکز خرید کلزا، 6 مرکز خرید جو، 3 جایگاه بنزین، 51 جایگاه عرضه مواد سوختی و ... را تعاون روستایی در بحث زیرساختی در اختیار دارد. همچنین باید توجه شود که در ده سال گذشته، زیرساخت­ها نوسازی نشده اند و ناوگان خدمات رسانی نیز فرسوده است.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: لازم است نگاه به تعاون روستایی ارتقا یابد و در اذهان عمومی وظیفه تعاون روستایی، صرفاً خرید گندم نباشد؛ اگر تعاون روستایی تنها مسئول خرید گندم دانسته شود آنگاه بخش عمده‌ای از تعاونی ها کارکرد خود را از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: در سال 1396، کمیته تجهیز منابع و توسعه سرمایه‌گذاری شبکه تعاون روستایی استان ایلام تشکیل شد؛ مهمترین مباحث در این کمیته انجام شده و تصمیم سازی و تصمیم گیری برای آینده صورت می‌گیرد.

کریمی تصریح کرد: در سنوات گذشته، یکی از مشکلات تعاون روستایی، محدودیت منابع اعتباری بود که در سال جاری به عنوان اولین قدم، با هماهنگی با کمیته برنامه ریزی شهرستان‌ها و فرماندار، حدود 400 میلیون اعتبار برای مرمت و بازسازی مراکز خرید سطح استان جذب شد.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: یکی از برنامه های محوری ما، تغییر در منابع درآمدی شبکه تعاون روستایی است؛ در حال حاضر، منابع درآمد تعاون روستایی مستمر و پایدار نیست و کسب درآمد محدود به خریدهای تضمینی و توافقی و محدود به چند ماه در سال است. بنابراین، یکی از برنامه های ما، ایجاد ظرفیت های جدید برای کسب درآمد در شبکه تعاون روستایی است که در این راستا، هم در جهت برنامه های اقتصاد مقاومتی و هم در جهت توسعه پایدار کشاورزی، با شرکت نیروی برق استان ایلام توافقاتی صورت گرفته است؛ مقرر شده  چهار نیروگاه در مزارع خورشیدی شهرستان های مهران، دهلران، آبدانان و چرداول ایجاد شوند. این اقدام هم به منبع درآمد جدید برای تعاون روستایی منجر می‌شود و هم مشکل تأمین انرژی برق پروژه های تأمین آب جهاد کشاورزی حل می‌شود.

این مسؤول اضافه کرد: بناست که برای اولین بار در استان، پروژه سیلوسازی اجرایی شود؛ تمام سیلوهایی که در استان برای ذخیره سازی گندم واگذار شده، مدیریت آنها بر عهده بخش خصوصی است. قرار است در شهرستان دره شهر، سیلوی ذخیره گندم 20 هزار تنی ایجاد شود که این امر، در مراحل اولیه برای اخذ مجوز قرار دارد.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: با توجه به ظرفیت استان در حوزه دام و دامپروری در استان و نیاز اساسی به علوفه، پیش‌بینی شده که دو مورد سیلوی علوفه با ظرفیت 10 هزار تن برای شهرستان ایوان و 20 هزار تن برای شهرستان دهلران ایجاد شود.

وی ادامه داد: در راستای توسعه بخش کشاورزی، قرار است دو سردخانه با ظرفیت هر کدام یکهزار تن در شهرستان‌های دهلران و ایلام ایجاد شوند؛ همچنین، یک سردخانه 500 تنی سیار در شهرستان مهران در بازارچه مرزی بناست مستقر شود.

کریمی تصریح کرد: در حال حاضر، توانمندسازی بهره برداران بخش کشاورزی، توسط مدیریت هماهنگی ترویج بخش کشاورزی انجام می شود. در این صورت، تولید کننده احساس می کند که تعاونی منشاء خدمات است؛ همچنین، آموزش ها مخاطب محور و تقاضا محور هستند،و مدیریت هماهنگی ترویج با توجه به نیازهای آموزشی مخاطبان برای اجرای آموزش ها، برنامه ریزی کرده و با همکاری هیئت مدیره تعاونی آنها را اجرایی می‌کند.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: در استان بین مصرف کننده و تولید کننده، دلالان و افراد سودجو قرار دارند؛ به منظور دسترسی بدون واسطه مصرف کننده به محصول تولیدی کشاورزان و تولید کنندگان بناست دو اقدام صورت گیرد: اقدام اول اینکه برخی از بازارچه ها در اختیار شبکه تعاونی قرار گیرد تا این شبکه، محصول تولیدیتولید کننده را با حداقل سودی که نصیب شبکه شود در اختیار مصرف کننده قرار دهد و اقدام دوم این است که در ده نقطه شهر ایلام، بازارچه های جدید ایجاد شود.

وی ادامه داد: فروشگاه هایی که سابقا کوپن و یارانه ارائه می­‌دادند، بناست که ساماندهی شوند؛ برخی از این فروشگاه‌ها نیاز به تعریف منبع جدید دارند، برخی باید به منظور توجیه اقتصادی، جابه جا شوند و مدیریت بعضی از فروشگاه ها نیز باید تغییر یابد تا ساماندهی لازم در این راستا صورت گیرد و این فروشگاه ها، منشاء خدمات مناسب تر باشند. یکی از برنامه ها این است که در هر فروشگاه، بخشی برای عرضه  محصولات کشاورزی تولیدی همان منطقه ایجاد شود.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: اتحایه استان در راستای پیوند شبکه ای، مجاب شده که در سال جاری، فروشگاه ها را در تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز روستایی (برنج، روغن، قند، چای، شکر و ...) حمایت کند تا هم منبع درآمد برای فروشگاه ها ایجاد شود و هم ارتباط بین اعضا و شبکه تسهیل شود.

وی ادامه داد: با استانداری ایلام توافق شده که پایانه مخصوص محصولات کشاورزی در شهرستان مهران شکل بگیرد و همچنین صادارات فراورده های نفتی توسط شبکه تعاون روستایی انجام شود.

انتهای پیام/بيشتر
نسخه قابل چاپ
سایت رهبریریاست جمهوریپایگاه اطلاع رسانی دولتوزارت جهادکشاورزی
اتحادیه ها
بيشتر
خانه | بازگشت |
nGuest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما